

Co robić w przypadku problemów ze spłatą rat leasingowych?
11 lutego 2025
Choć wysokość rat leasingowych jest dopasowana do sytuacji finansowej przedsiębiorstwa, niekiedy pojawiają się problemy ze spłatą. Dowiedz się, czy można spóźnić się z ratą leasingu i jak postąpić w razie chwilowych trudności z uregulowaniem zobowiązania.
Z czego mogą wynikać problemy ze spłatą rat leasingowych?
Nawet najlepiej prosperujące przedsiębiorstwo może mieć przejściowe problemy z terminową spłatą zobowiązań. Dochodzi do nich najczęściej w momencie zatorów płatniczych, co jest równoważne z zachwianiem płynności finansowej. Jeżeli przedsiębiorstwo nie otrzymuje należności od kontrahentów na czas, samo także może mieć problem z dotrzymaniem terminów swoich płatności.
Chociaż każdy chciałby uniknąć takiego scenariusza, nie zawsze jest to możliwe. Niektórzy zastanawiają się, ile można się spóźnić z ratą leasingu, a inni zadają sobie pytanie: czy finansujący może mi zabrać auto? Warto więc poznać odpowiedzi między innymi na te pytania.
Ile można się spóźnić z ratą leasingu?
To, ile można się spóźnić z ratą leasingu, wynika przede wszystkim z wewnętrznej polityki konkretnej firmy leasingowej. W każdym przypadku liczy się terminowa spłata miesięcznego zobowiązania, co oznacza, że większość instytucji rozpocznie naliczanie odsetek za zwłokę już od pierwszego dnia opóźnienia.
Jeżeli więc nie zapłacisz na czas, a na przykład dopiero kilka dni po terminie, wówczas do kolejnej raty miesięcznej zostaną naliczone odsetki – w wysokości adekwatnej do kwoty zaległości i obowiązującej stawki. Jeśli natomiast opóźnienie będzie znacznie dłuższe, wówczas firma leasingowa wyśle wezwanie do zapłaty.
Warto wiedzieć! Zgodnie z art. 70913kodeksu cywilnego, firma leasingowa ma prawo wyznaczyć na piśmie dodatkowy termin spłaty zaległej raty. Jednocześnie powinna zastrzec, że niedotrzymanie warunków będzie skutkowało rozwiązaniem umowy ze skutkiem natychmiastowym.
Czy firma leasingowa może zabrać auto?
Wielu przedsiębiorców zastanawia się, czy firma leasingowa może zabrać użytkowany pojazd. Odpowiedź brzmi: TAK – przede wszystkim dlatego, że samochód wzięty w leasing stanowi własność leasingodawcy. Odebranie leasingowanego pojazdu jest zgodne z przepisami – jednak dopiero po wypowiedzeniu umowy. To jest natomiast możliwe wówczas, gdy leasingobiorca zaległa z płatnością co najmniej jednej raty.
Warto wiedzieć! Jeśli leasingobiorca nie zwróci użytkowanego auta, wówczas firma leasingowa ma prawo do naliczania kary za bezumowne wykorzystywanie przedmiotu leasingu. W skrajnych przypadkach leasingodawca może zgłosić przywłaszczenie auta – w oparciu o art. 284 kodeksu karnego.
Co zrobić w przypadku braku funduszy na ratę?
Zastanawiasz się, co zrobić w przypadku braku funduszy na ratę leasingową? Na pewno nie możesz udawać, że problem nie istnieje – w rzeczywistości będzie tylko narastał. A zwrot pojazdu firmie leasingowej wcale nie jest wyjściem z sytuacji – zwłaszcza gdy auta potrzebujesz do prowadzenia biznesu. Oto kilka wskazówek, dzięki którym przejściowe trudności ze spłatą zobowiązania nie urosną do rangi poważnych problemów.
Skontaktuj się z leasingodawcą
Nikt nie lubi przyznawać się do kłopotów finansowych, ale uciekanie od problemów nie rozwiąże sytuacji. Niemyślenie o płatnościach nie sprawi, że raty znikną lub same się uregulują. Dlatego, jeśli coraz trudniej jest ci dotrzymywać terminów płatności rat, jak najszybciej skontaktuj się z firmą leasingową.
Rozmowa z leasingodawcą pozwoli wypracować konkretne rozwiązanie – takie, które będzie można z łatwością zrealizować. Być może będzie to ustalenie nowego harmonogramu spłaty rat? A może pojawi się możliwość odroczenia terminu płatności o kilka miesięcy? Wszystko zależy od tego, kiedy zgłosisz się do leasingodawcy i jakie przedstawisz argumenty.
Pamiętaj! Firmie leasingowej zależy na tym, abyś spłacał zaciągnięte zobowiązanie. Dlatego jest ona skłonna do negocjacji w tej sprawie. Musisz jednak zacząć rozmawiać jak najwcześniej. Jeśli zaczniesz otrzymywać powiadomienia o przekroczonym terminie płatności i będziesz je ignorować, a potem zechcesz prowadzić negocjacje, może być już za późno.
Wydłuż okres finansowania
Jeśli wysokość miesięcznego zobowiązania cię przytłacza, nie zastanawiaj się, ile można się spóźnić z ratą leasingu. Raczej pomyśl o tym, jak wydłużyć okres spłaty samochodu. Dzięki takiemu „zabiegowi” zmniejszysz wysokość raty, co odciąży twój budżet. Dlatego warto skontaktować się w tej sprawie z firmą leasingową.
Cesja umowy leasingowej to ostateczność
Ostatecznym rozwiązaniem może być na przykład cesja umowy leasingowej – o ile znajdziesz przedsiębiorstwo chętne do przejęcia twojego zobowiązania.
Problemów ze spłatą rat można uniknąć!
Problem z terminowym regulowaniem rat leasingowych może zdarzyć się każdemu. I każdy może spróbować z sukcesem rozwiązać tę sprawę. Można jednak skutecznie uniknąć takich kłopotów – wystarczy wybrać odpowiednią ofertę leasingu samochodowego.
- Decyzji o leasingu samochodowym nie podejmuj pod wpływem emocji.
- Zawsze porównaj kilka ofert leasingowych, aby wybrać tę najkorzystniejszą.
- Szukaj atrakcyjnych propozycji – dopasowanych do aktualnej sytuacji finansowej przedsiębiorstwa.
- Wybierz parametry finansowania elastycznie dostosowane do twoich oczekiwań.
Jeżeli zależy ci na niskich ratach, rozważ Leasing KINTO ONE z oferty Toyota Leasing. Wysokość miesięcznego zobowiązania wyliczana jest na podstawie rzeczywistej utraty wartości pojazdu w okresie finansowania, dzięki czemu rata może być niska. Dodatkowym atutem jest możliwość zwrotu samochodu dealerowi i podpisanie nowej umowy leasingowej – a to wszystko bez konieczności angażowania środków własnych.