Biznes się "kręci"? Świetnie, ale pamiętaj
o poduszce finansowej!
24 marca 2022
Twoja firma prężnie działa, w efekcie czego każdego miesiąca odnotowujesz sporą nadwyżkę finansową? Część pieniędzy na pewno warto przeznaczyć na inwestowanie w dalszy rozwój przedsiębiorstwa. Pamiętaj jednak, aby – w obliczu sukcesu – nie zapomnieć o budowaniu poduszki finansowej. Sprawdź, jak zrobić to bezpiecznie i efektywnie.
Racjonalne zarządzanie firmowymi finansami to nie tylko umiejętne planowanie wydatków, także tych związanych z inwestycją w rozwój przedsiębiorstwa. Aby utrzymać płynność i nie utracić jej z powodu zatorów płatniczych, warto pomyśleć o budowie lub rozbudowie poduszki finansowej. To narzędzie, które pozwoli w zachowaniu stabilności w sytuacjach kryzysowych. A te – jak pokazuje doświadczenie wielu firm – mogą nadejść nieoczekiwanie i przyjąć niespodziewany obrót.
Firmowa poduszka finansowa – jak duża powinna być?
Mianem poduszki finansowej określa się kapitał odkładany w razie wystąpienia nieprzewidzianych zdarzeń losowych, które wymagają poniesienia sporych wydatków. Gdy mowa o kwotach rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych, często trudno je pozyskać w bieżącego budżetu – szczególnie w przypadku niewielkich przedsiębiorstw.
Trudno jednoznacznie wskazać wielkość poduszki finansowej – wszystko zależy od indywidualnej sytuacji w firmie. Im jest większa, tym lepiej będzie zabezpieczać finanse w razie ogromnych kosztów, które trzeba ponieść „na już”.
Przygotuj się do budowy poduszki finansowej
Budowa firmowej poduszki finansowej wymaga podążania w oparciu o stworzony plan. Można wyodrębnić kilka zasadniczych kroków, które warto uwzględnić.
- Ocena aktualnej sytuacji finansowej przedsiębiorstwa, co pozwoli określić wysokość zgromadzonej nadwyżki środków.
- Podział wydatków na stałe i zmienne. Tego etapu nie można pominąć – będzie niezbędny w przewidywaniu przyszłych przepływów pieniężnych.
- Prognozowanie przepływów pieniężnych stanowi ważny element. Pozwala bowiem określić, czy w kolejnych miesiącach możliwe będzie uzyskanie nadwyżek finansowych, czy też zajdzie konieczność „cięcia” wydatków.
- Optymalizacja dochodów i wydatków to czynność, która umożliwi obniżenie kosztów ponoszonych przez firmę.
Lokata długoterminowa – sposób na budowanie poduszki finansowej?
Analiza wykazała, że twoja firma jest w stanie zbudować poduszkę finansową? Jeśli nie jesteś osobą skłonną do dużego ryzyka i chcesz uchronić środki przed ewentualną utratą, wybierz bezpieczne produkty finansowe. Dobrym rozwiązaniem może okazać się lokata długoterminowa, dzięki której zamrozisz pieniądze na dłuższy czas, ale – w razie potrzeby – będziesz mieć do nich dostęp.
To, jak duży będzie zysk, zależy przede wszystkim od oprocentowania. Dla przykładu, Lokata Długoterminowa dostępna w Toyota Banku oferuje do 0,35% w skali roku w przypadku umowy na 12 miesięcy. To znacznie więcej niż wynosi oprocentowanie lokaty kilkumiesięcznej.
Pamiętaj! Ostateczny zysk zależy także od wpłaconej kwoty. Im jest ona wyższa, tym więcej środków pracuje na odsetki.
Lokata bankowa to dobry wybór – przede wszystkim z dwóch powodów:
- kapitał jest bezpieczny – po zakończeniu umowy wypłacasz całą wpłaconą kwotę powiększoną o odsetki;
- masz zagwarantowane zyski – bank dolicza należną kwotę (zgodnie z oprocentowaniem), o ile nie dojdzie do przedwczesnego zerwania umowy.
Budowa poduszki finansowej jest procesem stopniowym i długofalowym. Warto odkładać pieniądze regularnie, aby stworzyć solidny bufor bezpieczeństwa.