Auto dla kierowcy z niepełnosprawnością. O tym musisz wiedzieć!
5 października 2021
Prowadzenie samochodu przez osobę z niepełnosprawnością jest możliwe. Są samochody, które są dostosowane do ich potrzeb. Jakie to udogodnienia?
Auto dla kierowcy z niepełnosprawnością – co warto wiedzieć?
Niepełnosprawność ruchowa, chociaż kojarzy się z trudnościami w poruszaniu się, wcale nie musi wiązać się z ograniczeniami. Zaawansowane technologie pozwalają na znoszenie barier, dzięki czemu osoby niepełnosprawne ruchowo mogą swobodnie się przemieszczać. Z myślą o nich powstają nowoczesne auta wyposażone w specjalne udogodnienia.
Standardowe samochody są nieprzystosowane do przewozu osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Chociaż transport niepełnosprawnych ruchowo jest możliwy, stanowi spore utrudnienie. Dlatego coraz większą popularnością cieszą się specjalnie zaprojektowane auta, które umożliwiają nie tylko przewóz osób na wózkach, ale i prowadzenie pojazdu przez niepełnosprawnego ruchowo.
Specjalna zabudowa ułatwiająca przewóz osób niepełnosprawnych
Przewóz osób poruszających się na wózkach inwalidzkich jest utrudniony w standardowych pojazdach. Największą barierą jest niewielka przestrzeń pozwalająca na swobodne umieszczenie pasażera na siedzeniu.
Wyjściem naprzeciw oczekiwań i potrzeb są kompaktowe vany z zabudową mobility, które można znaleźć m.in. w ofercie Toyoty. Za przykład służy Proace City Mobility – auto, które doskonale wpisuje się w potrzeby osób z niepełnosprawnością ruchową. W tym modelu podłoga tylnej części pojazdu została obniżona, dzięki czemu zarówno wprowadzenie osoby na wózku oraz jej przewożenie jest dużo łatwiejsze, wygodniejsze i bezpieczniejsze.
Systemy umożliwiające sterowaniem hamulcami
Prowadzenie pojazdów przez osoby z niepełnosprawnością ruchową jest możliwe! To zasługa specjalnego systemu umożliwiającego sterowaniem hamulcami.
Doskonałym przykładem tego udogodnienia jest system Carospeed Classic montowany w samochodach marki Toyota. Za pomocą dźwigni umieszczonej między kierownicą a lewarkiem automatycznej skrzyni biegów można przyspieszać i hamować.
Finansowe bariery związane z kupnem auta dla niepełnosprawnych?
Mimo sporej dostępności samochodów z udogodnieniami dla osób niepełnosprawnych, nie każdy decyduje się na ich zakup. Główną barierą są finanse, tj. brak wystarczających środków na nabycie auta.
Z myślą o osobach niepełnosprawnych ruchowo powstają specjalne kredyty, dzięki którym można stać się właścicielem dostosowanego pojazdu. Za przykład może posłużyć Standard Kredyt Mobility dostępny w Toyota Banku na specjalnych warunkach finansowych. Oprocentowanie wynoszące 3,99%(RRSO 4,91%) pozwala na poczynienie oszczędności – nawet do 11 160 zł w 5-letnim okresie kredytowania w porównaniu ze standardową ofertą kredytu samochodowego.
Wybierając kredyt samochodowy, warto porównać kilka dostępnych ofert. Znaczenie mają parametry, takie jak: oprocentowanie, koszty pozaodsetkowe, wysokość miesięcznej raty, wysokość wkładu własnego. Im dokładniejszą analizę przeprowadzisz, tym bardziej dopasowany do swoich potrzeb kredyt wybierzesz.