Zmiany w normach emisji

Nadchodzą zmiany w normach emisji. Czy to ostatni moment na zakup tańszego auta?

28 listopada 2024

Unijna polityka dotycząca ochrony środowiska wzbudza wiele emocji, zwłaszcza regulacja CAFE, ustanawiająca nowe przepisy o limitach emisji spalin samochodowych. Czego dotyczą zmiany w prawie i jakie znaczenie mają dla konsumentów? Sprawdź, czy masz jeszcze szansę na zakup auta w niższej cenie.

Zmiany w normach emisji i regulacja CAFE: co trzeba o nich wiedzieć?

Zmiany w normach emisji spalin mają związek z programem Komisji Europejskiej Czyste powietrze dla Europy (ang. Clean air for Europe — CAFE), którego głównym założeniem jest zredukowanie negatywnego skutku zanieczyszczeń powietrza na stan zdrowia obywateli UE.

Za jeden ze sposobów na osiągnięcie tego celu uznano ograniczenie ruchu pojazdów o wysokiej emisyjności, czego odzwierciedleniem są planowane od 1 stycznia 2025 roku zmiany w przepisach. Dotyczą one progów emisji CO2, które dotychczas wynosiły 118 g/km, a od przyszłego roku zostaną obniżone do wartości 95 g/km.

Jaki związek mają zmiany w normach emisji z branżą motoryzacyjną?

Zdaniem specjalistów nowelizacja przepisów unijnych uderzy głównie w branżę motoryzacyjną. Właściciele koncernów samochodowych produkujących pojazdy niespełniające kryteriów narzuconych przez Unię zmierzą się z wysokimi karami finansowymi. Prawdopodobnie najbardziej ucierpią na tym sami konsumenci, bo kwota sankcji bez wątpienia wpłynie na podniesienie finalnej ceny samochodu. W rezultacie koszt niektórych modeli aut od stycznia 2025 roku może wzrosnąć nawet o 22 000 zł.

Jak zmiany w normach emisji wpłyną na rynek motoryzacyjny?

Zmiany w normach emisji spalin wprowadzone w ramach regulacji CAFE na pewno nie pozostaną obojętne dla rynku motoryzacyjnego. Specjaliści z branży prognozują, że aktualizacja przepisów może przynieść:

  • Wzrost cen samochodów – po wejściu w życie nowych regulacji z całą pewnością podrożeją samochody nowe, bo producenci będą musieli dostosować produkcję do nowych wymogów. Jednak podwyżki obejmą również auta używane – wyższe ceny nowych aut wywołają większe zainteresowanie samochodami używanymi, a większy popyt z pewnością przełoży się na wzrost cen.  
     
  • Zmniejszenie dostępności pojazdów z napędem spalinowym – producentom samochodów przestanie się opłacać wytwarzanie aut, których sprzedaż nie przynosi wystarczająco dużych zysków.
     
  • Spadek zróżnicowania pojazdów klasy A i B – samochody miejskie i kompaktowe cechują się wysoką emisyjnością, dlatego koncerny samochodowe prawdopodobnie zmniejszą ich ilość w swoich ofertach.

Możliwe konsekwencje wprowadzenia nowych norm emisji spalin zaniepokoją zwłaszcza osoby, które planują zakup pojazdu z silnikiem benzynowym. Z inwestycją w taki pojazd lepiej się pospieszyć, aby móc skorzystać z ofert w niższej cenie.

Zakup auta jeszcze przed zakończeniem 2024 roku może przynieść szereg korzyści, zwłaszcza gdy zależy ci na zminimalizowaniu kosztów takiej inwestycji, na przykład na zredukowaniu ilości wydanej gotówki, czy zmniejszeniu rat leasingowych. Do grudnia 2024 r. masz szansę kupić auto, które nie zostało jeszcze objęte nowymi restrykcjami w ramach regulacji CAFE.